Boeing 787-9 Uçağı Ses Hızını Geçti

Boeing 787-9 Uçağı Ses Hızını Geçti

Boeing 787-9 Uçağı Ses Hızını Geçti. Virgin Atlantic uçuşu sırasında yer alan bu uçak geçtiğimiz günlerde Los Angeles´tan Londra´ya yaptığı sefer sırasında avantajlı bir rüzgarı arkasına alarak en az 801 mph´a yani 1290 km ph hızını aştı.

Normalde kara üzerinde ses hızını sınırını aşmak yasak ancak uçağın ses bariyerini aşmış olmasına rağmen bir sonik patlama yaşanmadı. Ayrıca Virgin Atlantik, şu ana kadar duyulmamış bir gizem içerisinde değil veya Concorde´u geri getirmiyor.

Normalde bu boyutta bir uçak için seyahat hızı 560mph (900kmph) civarında ve bu da sesin 767mph (1325kmph) hızından (tabi ki ses hızı yüksekliğe, hava sıcaklığına, basınca ve daha pek çok farklı etkene göre değişiyor ve ölçülen bu hız normal koşullar altında deniz seviyesindeki hız) oldukça uzak. Bu da 801mph hızının aşılmasına rağmen sonik patlamanın yaşanmamasının sebebi oluyor. Washinton Post´un açıkladığı üzere uçağın bu hıza ulaşmasının sebebi, o sırada bölgede olan rüzgar idi. Bu durumu bir yürüyen bant üzerinde ilerlemek gibi düşünebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz alan da sizle aynı yönde hareket ettiği durumda normalin üstünde olan hızlara ulaşmanız daha kolay.

Muhteşem değil mi..

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-MAİL
0216 553 67 03
İş günleri 09:00 - 19:30
Çalışma saatleri dışında arama talebinde bulunabilirsiniz.