Visual Basic Programlama Dili

Visual Basic Programlama Dili

Visual Basic Programlama Dili Hakkında Notlara WEBZANE BİLİŞİM blog bölümünde sizler için yer verdik.

Visual Basic üretken tür kullanımı uyumlu ve nesne yönelimli uygulamaları oluşturmak için tasarlanmıştır. Visual Basic, Windows, Web ve mobil cihazları hedeflemek geliştiricilerin sağlar. Visual Basic avantajı güvenlik ve dil birlikte çalışabilirliği yazılmış programları Microsoft .NET Framework hedefleme tüm diller olduğu gibi.  Visual Basic bu nesil .NET Framework tabanlı uygulamalar oluşturmak için hızlı ve kolay bir yol vermiş yılda devam eder.

Visual Basic ile Word ve Excel görünümünde bir program geliştirmek son derece kolaydır. Bunu mümkün kılan grafiksel arabirimdir. Bu ara birim kullanıcı ile program kodları arasında iletişimi sağlar. Örneğin Windows’ta bir dosyayı açarken bir simge üzerine tıkladığımızda bunun arka planında program bu işlemi yapmak için gerekli olan kodları çalıştırmakla uğraşır. İşte Visual Basic’te de bunun gibi kullanıcı arayüzleri olacak nesneler vardır. Programı çalıştıran kodların bilinmesi kadar bu nesnelerinde bilinmesi de gerekmektedir. Visual Basic’te Windows ortamından tanıdığımız butonlar, kaydırma çubukları, text kutuları gibi nesneler vardır. Program bu nesnelere bağlı olan olayları kullanarak yazılır. Örneğin bir buton nesnesinin en önemli olayı butonun üzerine tıklanmasıdır. Kullanıcı bu olayın içerisine butona tıklandığında ne yapılması isteniyorsa onunla ilgili kodları yazar.

Programlamaya başlamak için birçok kişinin giriş noktalarından olan Visual Basic, hem en basit programlama dillerinden biridir hem de VB konusunda internet ve basılı kaynak olarak sayısız yapım bulunmaktadır.

Umarım işinize yarar paylaşım ve yazılar sergilemişizdir.

 

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-MAİL
0216 553 67 03
İş günleri 09:00 - 19:30
Çalışma saatleri dışında arama talebinde bulunabilirsiniz.