Yarasa Benzeri Drone Üretildi

Yarasa Benzeri Drone Üretildi

Günümüz drone modelleri için en önemli sorun genellikle yön bulma problemiydi. Herhangi bir drone uçurulmaya başlandığında duvar veya diğer çeşitli engellere çarpması yüksek ihtimaldir. Purdue Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen bir sistem sayesinde, dronelar adeta yarasa gibi hareket edecek.

Yarasaların nasıl uçtuğunu az ya da çok bilirsiniz. Sesin yansıması ile yarasalar karşılarında bir engel olduğunu anlarlar. Araştırmacılar tarafından geliştirilen bu cihazlar da yine aynı şekilde duvardan yansıyan sesleri algılayabiliyor.

SIAM Journal on Applied Algebra and Geometry adlı dergide ortaya çıkan çalışmaya göre, bu teknolojinin araç park sistemleri ve engellilere yön bulma gibi alanlarda önemli gelişmeler sağlayacağı düşünülüyor. Bu drone modelleri ile ilgili önemli bir gelişme daha kaydedildi drone hoparlöründen çıkan ses ile karşıdan yansıyan ve drone mikrofonuna gelen ses arasındaki süre ölçülüyor. Bu ölçüme göre karşıdaki engelin boyutları da tanımlanabiliyor.

Araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu teknolojinin çok çeşitli alanlarda kullanılması bekleniyor. Engelliler için kullanılmasının yanı sıra arama kurtarma faaliyetlerinde de tercih edilebilir.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-MAİL
0216 553 67 03
İş günleri 09:00 - 19:30
Çalışma saatleri dışında arama talebinde bulunabilirsiniz.